Πετόσφαιρα : Απόλλων - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-1

O Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπυ κορυφής με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ νικώντας με 3-1 και ξέφυγε 7 βαθμούς στην κορυφή και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Ο Απόλλων πήρε το πρώτο σετ με 25-21, αλλά η ΑΝΟΡΘΩΣΗ απάντησε στη συνέχεια κερδίζοντας το επόμενο με το ίδιο σκορ. Το πιο σημαντικό σετ ήταν το τρίτο. Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ είχε το προβάδισμα με 16-11 αλλά ο Απόλλων ανέτρεψε το σκορ, ισοφάρισε 17-17 και έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-21. Στο τελευταίο σετ έγινε μια αμφίρροπη αναμέτρηση και ο Απόλλων πήρε του σετ με 25-22 αλλά και του αγώνα με 3-1 σετ.

Αν και μαθηματικά υπάρχουν ελπίδες για τον τίτλο η διαφορά των εφτά βαθμών από την κορυφή δύσκολα ανατρέπεται.

Ανόρθωσις (Μιχαήλ Ομελτσένκο): Ιωάννου, Λαβρούκ, Ουζούνοβα, Βασιλείου, Στογιάνοβα , Παύλου, (λίμπερο Δαυϊδ)