ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ: ΑΕΚ Καραβά - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3

Νίκη για την Ανόρθωση με 3-1 σετ την Pokka ΑΕ Καραβά.

Η γηπεδούχος ομάδα της ΑΕΚ πάλεψε γερά τον αγώνα και όπως φάνηκε, το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό. Η ΑΕΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (8-7, 16-15, 21-18) φτάνοντας πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η Ανόρθωση κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος της σκορ και να το πάρει αυτή με 29-27.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει πολύ καλά και κυριάρχησε πλήρως κερδίζοντας εύκολα με 25-15. Η Ανόρθωση αντέδρασε στη συνέχεια και με το ίδιο νόμισμα κέρδισε εύκολα το σετ με 25-15 παίρνοντας έτσι το προβάδισμα στο σκορ με 2-1. Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση είχε συνεχώς το προβάδισμα συντηρώντας σταθερά μια διαφορά τριών πόντων αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ξέφυγε 21-16 για να φθάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-21 και να πάρει έτσι μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 η οποία δίνει νέες διαστάσεις στο πρωτάθλημα.

Διακύμανση του σκορ

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 27-29
2o σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-15
3ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 15-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 21-25

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής περιλαμβάνει τις ακόλουθες συναντήσεις:
(Για τις θέσεις 1-4) Rabel Παφιακός - Papa John's Ομόνοια και Ανόρθωσις - Pokka ΑΕ Καραβά.
(Για τις θέσεις 5-8) Ε.Ν.Παραλιμνίου - Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα.