Πετόσφαιρα : AΝΟΡΘΩΣΗ - Αναγέννηση (κυπελλο) 3-1

Συνεπής στο ραντεβού με την πρόκριση ήταν η Ανόρθωσις χθες βράδυ, στο Θεμιστόκλειο Αθλητικό Κέντρο στη Λεμεσό. Η Μεγάλη Κυρία, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Αναγέννησης την περασμένη Παρασκευή με 2-3 σετ, εξασφάλισε χθες το εισιτήριο για τους "τέσσερις" της διοργάνωσης με δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 3-1, στην προσωρινή μας έδρα στη Λεμεσό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και δεν μας άφησαν να πάρουμε καθόλου το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Μπορεί η Κυρία της Αμμοχώστου να αφυπνίστηκε περί τα τέλη του σετ, ωστόσο το τελικό 22-25 δεν αποφεύχθηκε.

Η συνέχεια ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και η υπεροχή εναλλασσόταν. Η σαφώς βελτιωμένη Ανόρθωσις πήρε το σετ, πολύ πιο δύσκολα απ' όσο μαρτυρεί το τελικό 25-20.

Πραγματική μάχη έγινε στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα. Η Ανόρθωσις αν το κατακτούσε περνούσε με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά και η Δερύνεια ήταν αποφασισμένη να μην το επιτρέψει. Ωστόσο, πιο ψύχραιμη η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το σετ με 26-24 και γύρισε το παιχνίδι σε 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι δυο ομάδες ευχαρίστησαν τους φίλους τους με το ωραίο βόλεϋ που απέδωσαν. Εκεί που το σετ έδειχνε να καταλήγει στους Δερυνειώτες, με όπλο το μπλοκ η Ανόρθωσις ισοφάρισε και τελικά κατέκτησε το σετ με 28-26 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Πλέον, η Ανόρθωσις βρίσκεται στα ημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ Καραβά, η οποία έθεσε εκτός κυπέλλου τη Νέα Σαλαμίνα. Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν την ερχόμενη Παρασκευή 11/4 (Θεμιστόκλειο) και Μ. Δευτέρα 14/4 (Σπ. Κυπριανού).