ΕΝΠ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-2 (φιλικό)

Στην πρόβα τζενεράλε πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων (με την Ομόνοια τη 2η αγωνιστική), η Ανόρθωση δεν έθελξε με την απόδοση της, φανέρωσε δε αρκετές αδυναμίες, αλλά παρ' όλα αυτά στέφθηκε από νίκη το σημερινό φιλίκο με την ΕΝΠ, της οποίας επικράτησε με 2-1 σκορ στο «Τάσος Μάρκου».

Οι «κυανόλευκοι» του Αντρέ Πάους, παρότι είχαν την οπτική υπεροχή, αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν, ενώ παράλληλα δεν έβρισκαν λύσεις στον τρόπο ανάπτυξης με αποτέλεσμα η Ένωση να τους περιορίσει σε παιχνίδι ανούσιας κατοχής.

Οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης, πάντως, κατάφεραν να κερδίσουν χάρη σε τέρμα του Αντρέα Μακρή στο 88ο λεπτό, όταν ο νεαρός επιθετικός αξιοποίησε με ιδανικό διαγώνιο πλασέ την πάσα του Αμπουρχάνια, ο οποίος βάσει απόδοσης ήταν ότι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η αμμοχωστιανή ομάδα στο σημερινό φιλικό.

Οσο για το πως τελικά διαμορφθώθηκε το αποτέλεσμα, η «Κυρία» ευτύχησε να προηγηθεί στο 13ο λεπτό με τον Μαραγκό, ωστόσο οι «βυσσινί» του Μάριου Κωνσταντίνου στη συνέχεια  ισορρόπησαν την κατάσταση, βελτίωσαν την εικόνα τους σε όλους τους τομείς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Βαττή στο τέλος του ημιχρόνου.

Σαφέστατα οι «κυανόλευκοι», που την ερχόμενη εβδομάδα έχουν μπροστά τους ένα ντέρμπι με υψηλό δείκτη δυσκολίας, πρέπει να δείξουν άλλο πρόσωπο και κυρίως να έχουν σταθερή απόδοση καθόλη τη διάρκεια του ενενηνταλεπτου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από πλευράς Ανόρθωσης πραγματοποίησε ανεπίσημο ντεμπούτο ο νεοφερμένος Εντέ.

Η εξέλιξη...

- Στο 3' και στο 4' δυο καλές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, με σουτ που έφυγαν έξω.

- ΓΚΟΛ στο 13' 0-1 η Ανόρθωση με σουτ του Μαραγκού, στην πρώτη της ευκαιρία.

- Στο 25' δίλεπτο διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιρστές.

- Διατηρεί την κατοχή και την υπεροχή η Ανόρθωση, χωρίς φάσεις μετά το γκολ.

- Στο 40' δοκάρι για την ΕΝΠ με προσπάθεια του Κυπριανού.

- ΓΚΟΛ 1-1 Σταδιακά ανέβηκαν οι γηπεδούχοι και στο 45+1' ισοφάρισαν με τον Βαττή.

- Τέλος ημιχρόνου.

-Μέτριος ο ρυθμός στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους.

-Στο 73' δεν πρόλαβε από κοντά ο Μακρής μετά από ωραίο γύρισμα του Αβραάμ.

-ΓΚΟΛ Στο 88' μετά από ωραία ενέργεια του Αμπουρτζιάνια, ο Μακρής από κοντά κάνει το 2-1.

-Τέλος αγώνα.

11αδα: Βαλβέρδ, Σεράν, Νούχου, Μαραγκός, Κάλβο, Αμπουρτζιάνια, Ιακοβένκο, Εντέ, Μαϊσουράτζε, Δημητρίου, Λαΐφης.